Wesele, a ZAiKS. Czyli kto zapłaci za muzykę?

Wesele, a ZAiKS. Czyli kto zapłaci za muzykę?

Największy postrach dla wszystkich organizujących wesela. Wiele par młodych obawia się ZAiKSu i związanych z nim opłat. Czas jednak rozwiać wszelkie związane z nim wątpliwości.

[sv_product_list style=”product-slider-home5″ cats=”opis-stol,ozd-wes,dziek,prezent,rodz,swia,topper-chrzest,toppery,wesele,wianki” title=”Polecane produkty z NaWesele.net” number=”4″]

ZAiKS, a wlaściwie Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych to stowarzyszenie mające za zadanie dbać o ochronę praw autorskich. Pomimo wielu negatywnych opinii na jego temat, wcale nie ma zamiaru doprowadzać Cię do białej gorączki 🙂

Dzięki temu, że ZAiKS zarządza wieloma licencjami na utwory muzyczne jednocześnie to zamiast zdobywać odpowiednie pozwolenia u każdego wykonawcy na własną rękę, możesz w tym celu skorzystać właśnie z pomocy ZAiKSu. Jest to o tyle ważne, że każdemu wykonawcy z którego utworów korzystasz w trakcie wesela przysługuje wynagrodzenie. Tak więc ZAiKS znacznie ułatwia opłacenie należytych licencji i zmniejsza późniejszy stres.

Ile i czemu tak drogo?

Jedni mówią, że wystarczy “stówka”. Inni, że to 10% wynagrodzenia DJa/zespołu. A nasz znajomy, który postanowił zagrać dla nas za darmo twierdzi, że nie musimy płacić nic. Choć dla wielu wielkość opłaty na rzecz ZAiKS zdaje się być wielką tajemnicą – tak naprawdę jest dość stosunkowo łatwa do wyliczenia, choć złożona z wielu czynników.

Koszt licencji muzycznej jest zależny od wielu czynników, np.

  • liczba gości weselnych,
  • wielkość miejscowości, w której odbędzie się impreza weselna,
  • miejsce, w którym będzie odbywać się impreza (sala, a może plener?),
  • rodzaj obiektu (hostel, wiejski dom kultury, dom weselny),
  • kategoria obiektu (np. gwiazdki hotelowe)
  • rodzaj muzyki (odtwarzana i/lub wykonywana na żywo)
  • czasu trwania wesela (z poprawinami, czy bez?)
  • wynagrodzenia dla zespołu/DJ’a lub jego braku
[sv_product_list style=”sidebar-list-11″ cats=”stemple” title=”Komuś stempelka?”]

Jak obliczyć cenę i opłacić licencję?

Możemy do tego celu wykorzystać serwis ZAiKS’u: eLicencja. Wystarczy wybrać opcję “Chcę obliczyć opłatę”. Następnie musimy wybrać rodzaj imprezy – w przypadku wesela będzie to: Korzystanie z utworów do tańca podczas jednorazowych imprez tanecznych i wybrać opcję Obliczanie opłaty.

Za pomocą dostępnego kalkulatora ZAiKSu łatwo obliczysz kwotę licencji w oparciu o wymienione wyżej informacje, a nawet załatwisz wszystkie formalności i opłacisz licencję online!

Pamiętaj! Kalkulator ZAiKS nie pozwala obliczyć licencji dla imprez w plenerze. W tym celu musisz skontaktować sie z najbliższym oddziałem ZAiKSu osobiście.

Kto opłaca ZAiKS?

To zależy. Wprawdzie do para młoda jako organizatorzy weselni są zobowiązani do uiszczenia opłaty, w zależności od lokalu i wykonawcy może okazać się inaczej. Niektóre lokale mają wykupioną licencję lub wliczają ją w cenę wynajmu sali. Innym razem to DJ lub zespół zobowiązuje się do uiszczenia opłaty. Warto się więc o to zapytać i sprawdzić czy w umowach zawarte są odpowiednie zapisy. Jeśli w umowie nie ma zapisów na temat odpowiedzialności wykonawcy/właściciela sali za opłaty zaiks , musisz ponieść je sam(a).

Co się stanie, gdy nie zapłacę?

Nie opłacenie licencji w ZAiKS to jak gra w rosyjską ruletkę – albo nie stanie się nic, albo spotkają Cię przykre konsekwencje. Użytkownianie utworów bez należytych licencji uważane jest za kradzież! Dlatego tym bardziej należy dołożyć wszelkich starań, by nie zaniedbać tej kwestii. ZAiKS coraz częściej dokonuje kontroli i choć najczęściej nie niepokoi pary młodej w trakcie wesela, to przypomina się po imprezie z najczęściej wysokimi karami.

Pamiętaj! Bez względu na wszelkie umowy za dopilnowanie opłaty licencyjnej odpowiadają państwo młodzi!

Share this post